Apģērbs bērnudārzam
5. novembris, 2021 pl. 20:31,
Nav komentāru
Bieži vien uzsākot bērnudārza gaitas, mammas ir nesaprašanā kas ir jaiegādājas iekštelpām, kas labāk der āra pastaigām, tāpēc mēģināšu uzkaitīt vēlamās lietas par ko priecāsimies mēs, auklītes, un arī Jūsu mazulis:
1. Pats svarīgakais - lai apģērbs būtu ērts un viegli uzvelkams mazulim!
2. Lai apģērbā un apavos būtu iespējami maz aizdares - sīkas podziņas, sasienamas lentītes, klipši un āķīši. Jā, tas viss trenē bērna pirkstiņus, bet tik maziem bērniem tomēr ļoti sarežģī ģērbšanās procesu. Pusotrgadīgam bērniņam pogas, rāvējslēdzēji, āķi un lipekļi "nositīs" vēlmi pašam aiztaisīt un attaisīt savu apģērbu vai apavus.
Bikses: Vislabākās ir ar gumiju, lai bērns pats var tās uzvilkt un novilkt. Pogas, rāvējslēdzēji, āķīši apgrūtina ģērbšanās procesu. Labāk izvēlēties vieglas, mīkstas un brīvas, lai mazais var droši tupties, rāpties utt. Šauras, stingras džinsa bikses nebūs piemērotākās ikdienai bērnudārzā! Svarīga nianse ir pogas uz dibena kabatām – labāk, ka tādu nav, lai sēžot nespiež dupsi.
Krekliņi, džemperīši, bodiji: Uzmanīgi jāizvēlas tā sauktās bītlenes ar augsto apkakli – labāk, lai bērns pats pamēģina uzvilkt un novilkt, tā varēs novērtēt, vai apkaklīte nav par ciešu.
Ja mazulis sācis iet uz podiņa, bodiji būs pavisam nelaikā, jo bērniņš nevar aiztaisīt un attaisīt spiedpogas, lai pats nokārtotos pat ja viņam ir super liela interese par podiņmācību.
Kleitas. Izvēloties iecienīto meiteņu apģērbu, jāskatās, lai kleita būtu vienkārša un ne pārāk gara. Un bez pogām aizmugurē. Kurš vispār izdomāja rāvejslēdzējus un pogas meiteņu un sieviešu apgērbiem?
Maiņas apģērbs
Parasti pietiek, ja bērnam skapītī stāv vēl 2–3 maiņas apģērbu komplekti – ja nu gadās pieslapināt bikses, ja kaut kas uzlīst uz krekla vai kleitas. Savukārt, ja mazais vēl tikai apgūst podiņmācību, jārēķinās, ka papildu apģērbu kārtu, īpaši apakšbikses un zeķbikses, vajadzēs vēl vairāk. Arī krekliņi jāsarūpē vairāki, jo bērnudārzā ir pieņemts, ka pat vismazākie bērni ēd paši – sākumā, iespējams, ies ķēpīgi un pārģērbties vajadzēs pēc katras ēdienreizes.
Āra apģērbam atslēgas vārdi ir: ērti, silti (bet ne par karstu!), viegli, droši. Izvēloties āra drēbes, jāzina, ka mazie dosies laukā visādos laika apstākļos, ka būs arī dubļi un lietus. Tāpat jārēķinās, ka bērns gribēs kāpt, līst, apsēsties un nebūt nemeklēs tīrāko vietu. Uzmanība jāpievērš arī tam, lai apģērbs būtu viegli mazgājams, tādēļ tādas ekstras kā balta kažokāda jakas piedurknēm labāk atstāt iešanai uz teātri, nevis bērnudārzam!
Cepure. Svarīgi ir, lai cepure būtu bērnam galvā, nevis slīdētu uz acīm vai nost no ausīm. Turklāt zem zoda sasienamās neder mazajiem, kuri vēl neprot siet. Tāpēc mazākajiem bērniem vislabākās ir tā dēvētās tuneļcepures, kas ir reizē cepure un šalle. Tās var nopirkt gan plānākas, gan biezākas.
Šalle. Viennozīmīgi – labākās bērnudārzam ir tuneļšalles, kas izgatavotas no staipīgas trikotāžas, mazajam pašam ērti uzliekamas kaklā un arī drošas. Ja bērnam apsien garu šalli virs apģērba, tās gali var kaut kur aizķerties un apdraudēt drošību!
Lietus bikses. Svarīga lieta lietainām dienām. Bieži šīs bikses ir tādas, kuras var uzvilkt virs zeķbiksēm un pat virs parastajām biksēm – vienkārši, lai bērns var droši dzīvoties, nesaslapinot dibenu un nesasmērējot citas drēbes.
Jaka un kombinezons. Būtiski, lai bērns pats var aiztaisīt jaku, lai tā nelaiž cauri vējus, taču arī nesviedrē. Svarīga nianse ir jakas apkaklīte – vislabāk, ja tā ir paaugstināta, bet rāvējslēdzēja gals paslēpts mīkstā auduma ielocē, lai bērns ar rāvējslēdzēju nesatraumētu kakla ādu. Jaku un bikses vai kopējo kombinezonu? Tā ir gaumes lieta, taču pirmajā gadījumā būs labāk, ja bikses būs ar lencēm, lai bērna mugura ir siltumā.
Cimdi. Laba izvēle būs ūdensizturīgi cimdi ar pagarinātu aproces daļu (nopērkami gan pavasara/rudens cimdi ar flīsa oderi, gan siltais ziemas variants). Tomēr cimdi ir apģērbs, ko labāk iegādāties kopā ar bērnu.
Pidžama
Ērta pidžama - krekliņš un bikses/legingi vai kopējā pidžama, ko bērniņš var viegli pats uzvilkt un novilkt.
Apavi
Vislabākie apavi staigāšanai pa grupiņu ir tādi, kas bērnam labi der, nekur nespiež un necilājas. Būtiski, lai zole būtu no neslīdīga materiāla un ūdensnecaurlaidīga, ja nu gadās, piemēram, pārāk slapji nomazgāt rokas. Dažkārt slēgtās sandalēs var svīst kājiņas, tāpēc labāk, ja tās būs elpojošas un izgatavotas no dabiskās ādas vai cita piemērota materiāla.
Āra pastaigām: Gumijas zābakus ir vērts iegādāties divus pārus, lai vieni stāvētu mājās, bet otrs pāris – bērnudārzā. Uz citiem āra apaviem attiecas tas pats, kas uz iekštelpām, lai ir ērti, nespiež, nav par lielu. Ļoti būtiski, lai nelaiž cauri mitrumu, tāpēc pērkot vērts piemaksāt par to, ka apavos iestrādāta ūdensnecaurlaidīga membrāna. Apavus labāk doties pirkt kopā ar bērnu, jo tikai tad varēs redzēt, vai viņam ir viegli pašam tos uzvilkt un novilkt. Labāk, ja zābaki ir vienkārši iemaucami vai arī aizdare ir ar klipšiem, nevis auklām (tomēr tik un tā jāskatās, jo ne visus klipšus bērns pats var ērti aiztaisīt).
Bet galvenais - Nevajag domāt tik daudz par to, vai bērns skaisti izskatīsies, bet gan – vai viņam būs ērti pašam apģērbties.